Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, η επαναλειτουργία των δημοτικών σχολείων ξεκινάει τη Δευτέρα 1 Ιουνίου και η διάρκεια των μαθημάτων θα είναι έως την Παρασκευή 26 Ιουνίου. Σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουμε πάρει από το ΥΠΑΙΘ, προς περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, θα ισχύουν τα παρακάτω:

• Όσοι/ες έχετε άτομο στο περιβάλλον σας που ανήκει σε ευπαθή ομάδα ή που νοσεί από covid-19 και οι μαθητές/τριες δε θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα από 1-6 έως 26-6, να συμπληρώσετε την συνημμένη υπεύθυνη δήλωση και να την αποστείλετε ηλεκτρονικά ή να την παραδώσετε αυτοπροσώπως μέχρι την Παρασκευή 29-5 στις 13:00 στη διεύθυνση του σχολείου.

• Οι μαθητές/τριες χωρίζονται σε δύο υποτμήματα Α και Β. Η κατανομή έγινε με αλφαβητική σειρά σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου (με μέριμνα στα αδέρφια διαφορετικών τάξεων). Τα παιδιά του υποτμήματος Α θα παρακολουθούν μαθήματα στο σχολείο: ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και του Β: ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ για την πρώτη εβδομάδα. Στη συνέχεια ανά βδομάδα εν αλλάξ ακολουθείται εκ περιτροπής διδασκαλία.

• Η πρωινή ζώνη και το Ολοήμερο Σχολείο προς το παρόν δε θα λειτουργήσουν.

• Πιστή τήρηση κανόνων ατομικής υγιεινής και ασφάλειας, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ (τήρηση αποστάσεων, αποφυγή επαφής χεριών, αποφυγή κοινής χρήσης ειδών, επιμελές πλύσιμο χεριών, κ.ά).

• Κατά την προσέλευση (να γίνεται 8:00-8:10 κι όχι νωρίτερα) δεν πραγματοποιείται η συγκέντρωση μαθητών στον προαύλιο χώρο και τα παιδιά κατευθύνονται απευθείας στην αίθουσα διδασκαλίας τους.

• Κατά την αποχώρηση στις 13:15 θα παραλαμβάνετε τα παιδιά έξω από τον προαύλιο χώρο των σχολείων ως εξής:
Ανατολική έξοδος (οδός Βυζαντίου) – Β΄, Γ΄, Δ΄ τάξεις και Δυτική έξοδος (οδός Χαριλάου Τρικούπη) – Α΄, Ε΄, ΣΤ΄ τάξεις.

• Το κυλικείο δε θα λειτουργεί, οπότε οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν μαζί τους φαγητό και νερό από το σπίτι.

• Τα παιδιά δε θα πίνουν νερό με το στόμα από τις βρύσες του σχολείου και θα είναι ιδιαίτερα προσεκτικά στη χρήση της τουαλέτας (τήρηση σειράς και αποστάσεων).

• Οι μαθητές/τριες καλό είναι να έχουν μαζί τους χαρτομάντιλα, αντισηπτικά μαντηλάκια ή αντισηπτικό διάλυμα για προσωπική χρήση.

• Να επιστραφούν άμεσα τα βιβλία της δανειστικής βιβλιοθήκης των σχολείων στο/η δάσκαλο/α της τάξης.

• Να διατηρήσετε τα σχολικά βιβλία και για την επόμενη σχολική χρονιά.

Δεν επιτρέπεται η παρουσία άλλων ατόμων πλην των μαθητών/τριών στους χώρους του σχολείου. Για οποιοδήποτε επικοινωνία, θέμα, απορία ή πρόβλημα μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά (2310641090) ή ηλεκτρονικά (e-mail: mail@21dim-evosm.thess.sch.gr) με τη διεύθυνση του σχολείου.

Ευάγγελος Μαντζανίδης